poniedziałek, 9 grudnia 2013

Panie pilocie dziura w samolocie.. czyli wole autobusa od powietrznego szajbusa

W erze samolotów i szybkiego i wygodnego przemieszczania się wierzę, że pomimo wszystko przetrwały takie hard-corowe jednostki jak ja czyli lubiące sobie posiedzieć w autobusie ok 22 godzin (bo ok tyle zajmuje droga z Ziemi Ojczystej do Ziemi Żabojadków) i po raz setny obejrzeć ten sam film degustując się kawą z termosu za Euracza:). Toteż postanowiłam pokrótce opisać i sklasyfikować wszystkie środki transportu, które pomogłyby Wam  dostać się do miasta miłości.

W zależności od celu wyjazdu i waszego portfela można skorzystać, no właśnie zacznę od moje ulubionego środku transportu czyli autobusu:


AUTOBUS:
  • Cel podróży: dłuższy pobyt, chęć zabrania dużego bagażu bądź nadbagażu drogie Panie:) bądź poprostu strach przed lataniem (w zależności od przewoźnika można zabrać 20kg/25kg plus bagaż podręczny, nabagaż koszt 10 Euro/40 zł) 
  • Czas trwania podróży: przeciętnie 22 godziny(+/-) w zależności od tego, z której części Polski wyjeżdżamy np: ja wyjeżdzam teraz z Konina o 15.00 i w Paryżu będę następnego dnia o 13.10
  • Przewoźnik: oferta jest bardzo szeroka, choć ostatnio bardzo dużo przewoźników połączyło swoje siły i tak swoje usługi proponuje nam: Sinbad, Interbus, Nord, Becker Reisen, PKS Warmia oraz Eurolines, którymi jeżdżę i które jak na razie wypadają bardzo przyzwoicie na tle reszty przewoźników, również cenowo. Udało mi się kupić bilet z promocji świątecznej za 140 zł, a normalnie ceny oscylują od 199 zł do 499zł. 
  • Przydatne linki:
http://www.eurolines.pl/
http://www.autokary24.pl/polska/francja/?gclid=CIje_YHLnrsCFURc3godBQ0AoA
http://www.biletyautobusowe.net.pl/autobusy-francja/pa
ryz.html

*Dodam, że nie zauważyłam żadnej zależności tzn. ceny bardzo często są podobne niezależnie czy kupujemy bilet z wyprzedzeniem czy na tzw last minute...co więcej, dodam, że często bilet kupiony zaraz przed wyjazdem jest często w cenie promocyjnej, bo np zostały ostatnie 3 miejsca.

SAMOLOT:
  • Czas trwania podróży: 2h/3h (w zależności z którego lotnika: Charles de Gaulle, Beauvais i Orly wylatujemy i do którego miasta lecimy)
  • Linie lotnicze: oczywiście LOT, Austrian, SAS, Lufthansa, ale myślę, że zejdziemy bardziej na ziemie i skupimy się na liniach, które nie pochłonią całej nasze wypłaty, mam na myśli: WIZZAIR, który proponuje bardzo przystępne ceny np: lot 15 grudnia z Poznania do Paryża kosztuje 79 złotych http://www.esky.pl/loty/wybierz/0/0//asc/0/uUHzL6VHADgLOvrob53KQyGom7572UOLhxFJbEjdNNs i obsługuje miasta takiej jak: Warszawa, Poznań, Gdańsk i Katowice bądź też EASY JET, który obsługuje loty z Krakowa do Charles de Gaulle w cenach od 100 do 400 złotych, np, bilet na 16 grudnia kosztuje 190zł http://www.easyjet.com/PL/Booking.mvc
  • Przydatne linki: 
http://www.easyjet.com/pl
http://www.sky4fly.com/linie-lotnicze/easyjet.html
http://www.mlecznepodroze.pl/


SAMOCHOD: 


Jeśli ktoś planuje wyjazd autem do Paryża, a w szczególności chęć poruszania się swoimi czterema kołami po jego centrum, to już wogóle ogromne chapeau bas (z fr. czapki z głów), a dlaczego ?
Przede wszystkim parkowanie w Paryżu graniczy z cudem i ogromnymi (nie)umiejętnościami. Powinieneś należeć do grupy fanów lubiących tzw. obcieranie zderzaka, lekkiego przesuwania sąsiedniego auta do przodu bądź do tyłu, gotowość parkowania w dziwnych pozycjach (oczywiście koperty, miejsca dla inwalidów, to dla Paryżan żadna przeszkoda) - ogólnie brak zasad i jakichkolwiek granic. Jeśli chodzi o samą jazdę, to jedziesz tak jak masz na to ochotę! Na pocieszenie dodam, że metro, które co prawda nie chodzi jak w szwajcarskim zegarku, jest dość dobrze zorganiozowane i zabierze nas wszędzie!





Zatem szerokiej drogi i wyobraźni (albo jej braku)!

Brak komentarzy: